Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to roślina lecznicza, której działanie zdrowotne wynika z obecności różnych substancji aktywnych. Wśród nich znajduje się hyperycyna – czerwony barwnik będący flawonoidem, hyperozyd o właściwościach moczopędnych, a także rutyna i kwercetyna, które wzmacniają naczynia włosowate. Garbniki zawarte w dziurawcu działają przeciwbiegunkowo i bakteriostatycznie, a hyperforyna wykazuje działanie antybiotyczne.
Dodatkowo w składzie dziurawca znajdują się olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, pektyny, cholina, sole mineralne, cukry oraz witaminy A i C.

Dziurawiec – właściwości i zastosowanie

Dziurawiec w leczeniu schorzeń dróg żółciowych i żołądka
Współczesna fitoterapia zaleca stosowanie dziurawca przy stanach zapalnych i skurczach dróg żółciowych, problemach z odpływem żółci z pęcherzyka żółciowego, początkowych objawach kamicy żółciowej oraz przy osłabionej funkcji wątroby.Poleca się stosowanie dziurawca w przypadku stanów zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, obniżonego wydzielania soku żołądkowego, utraty apetytu, zgagi, wzdęć, nadmiernego gromadzenia się gazów, biegunki oraz bólu brzucha. Dzięki swoim właściwościom rozkurczowym wpływa on korzystnie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Dziurawiec a depresja
Dziurawiec działa uspokajająco, dlatego znajduje zastosowanie w przypadkach wyczerpania nerwowego, niepokoju oraz zaburzeń równowagi nerwowej. Jest także polecany przy zaburzeniach psychowegetatywnych i stanach depresyjnych. Można go stosować również u dzieci, które zmagają się z nocnym moczeniem lub lękami nocnymi.Działanie uspokajające i przeciwdepresyjne dziurawca wynika z obecności hyperycyny. Jak wykazano w badaniach, substancja ta zapobiega rozkładowi neuroprzekaźników, takich jak serotonina, której niedobór powoduje objawy złego nastroju, lęku i przygnębienia. Jednak picie herbaty z dziurawca nie przynosi efektów w leczeniu depresji, ponieważ hyperycyna nie rozpuszcza się w wodzie.

W terapii przeciwdepresyjnej wykorzystuje się standaryzowane preparaty na bazie dziurawca, dostępne w aptekach. Warto zaznaczyć, że wyciągi z tej rośliny wykazują skuteczność porównywalną do klasycznych leków przeciwdepresyjnych w leczeniu depresji o łagodnym i umiarkowanym nasileniu.

Dziurawiec na bielactwo

Wyciągi z dziurawca stosuje się również w leczeniu bielactwa, czyli zaniku pigmentu skóry. Preparaty podaje się doustnie, a jednocześnie smaruje miejsca dotknięte chorobom sokiem lub olejem dziurawcowym i naświetla promieniami nadfioletowymi.

Dziurawiec – przeciwwskazania

Stosowanie dziurawca jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ponadto może on osłabiać działanie niektórych leków, w tym:

  • leków immunosupresyjnych (np. takrolimus, cyklosporyna),
  • leków antyretrowirusowych (np. indinawir),
  • leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna),
  • leków przeciwnowotworowych,
  • doustnych środków antykoncepcyjnych.

Uwaga! Nie należy łączyć dziurawca z lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny oraz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Takie połączenie zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.