Krwawnik według zielarki Marii Treben
Krwawnik pospolity / Achillea millefolium
Krwawnik pospolity to zioło, które jest nieodzowną częścią naszego życia. Pomaga przy wielu dolegliwościach, ale przede wszystkim jest rośliną leczniczą dla kobiet. Krwawnik można kobietom zawsze gorąco polecić.
Ksiądz Kneipp w swoich pismach wyraził opinię: „Kobiety uniknęłyby wielu problemów, gdyby od czasu do czasu sięgały po krwawnik!” Niezależnie od tego, czy chodzi o młodą dziewczynę z nieregularną menstruacją, czy starszą kobietę w okresie menopauzy lub po niej, każda powinna od czasu do czasu wypić filiżankę herbaty z krwawnika. Wspiera zdrowie kobiecych narządów rodnych, dlatego zbieranie świeżego krwawnika podczas spaceru po lesie przyniesie wiele dobrego. Krwawnik rośnie na łąkach, polnych drogach, skrajach lasów i pól. Kwiaty są białe lub różowe, a na słońcu pachną ostro i aromatycznie. Kwiaty należy zbierać w słoneczne dni, kiedy zawierają najwięcej olejków eterycznych i mają silniejsze właściwości lecznicze.
Pewna młoda kobieta cierpiała na raka narządów rodnych. Była poddawana radioterapii kobaltem, a lekarze poinformowali rodzinę, że choroba jest nieuleczalna. Przypomniałam sobie zalecenia księdza Kneippa na temat tej choroby i poradziłam jej, aby piła jak najwięcej herbaty z krwawnika. Ku mojemu zdziwieniu, po trzech tygodniach otrzymałam od niej list, w którym napisała, że czuje się lepiej i zaczyna powoli wracać do zdrowia.
Przy zapaleniu jajników ból często ustępuje już po pierwszej kąpieli nasiadowej, a zapalenie stopniowo zanika. Takie kąpiele są również skuteczne przy nocnym moczeniu u dzieci i starszych osób, a także przy upławach. W tych przypadkach należy dodatkowo pić dwie filiżanki herbaty dziennie. Przy wypadaniu macicy stosuje się długotrwałe kąpiele nasiadowe oraz pije po małych łykach cztery filiżanki dziennie naparu z przywrotnika, a macicę masuje się nalewką z tasznika od dolnych partii brzucha do góry.
Kąpiele nasiadowe z krwawnika pomagają również w przypadku mięśniaków macicy. Stosuje się je codziennie aż do uzyskania negatywnego wyniku lekarskiego.
Pewna 19-letnia dziewczyna miała problemy z menstruacją. Ginekolog przepisał jej leki, ale mimo to miesiączka się nie pojawiła, a u dziewczyny rozwinęły się bardzo duże piersi. Zrezygnowała z dalszego przyjmowania leków. Jej zaniepokojona matka skonsultowała się ze mną. Poradziłam jej, aby dawała córce rano na czczo filiżankę herbaty z krwawnika. Po czterech tygodniach wszystko się uregulowało i tak jest do dziś.
Przypominam sobie podobny przypadek, który zakończył się na neurologii, ponieważ wówczas nie miałam jeszcze obecnej wiedzy na temat leczniczych roślin.
W okresie menopauzy kobieta powinna regularnie pić herbatę z krwawnika, aby uniknąć wewnętrznego niepokoju i innych podobnych dolegliwości. Kąpiele nasiadowe są w tym okresie bardzo korzystne. Dobrze działają również kąpiele dłoni i stóp z dodatkiem krwawnika przy zapaleniach nerwów. Już po pierwszej kąpieli przynoszą ulgę w bólu.
Dr Lutze poleca herbatę z krwawnika przy napadach gorąca do głowy, którym towarzyszą silne bóle, zawroty głowy, nudności, problemy z oczami, bóle oczu i krwawienia z nosa.
Napady migreny, wywołane zmianą pogody, można często złagodzić jednym kubkiem gorącej herbaty z krwawnika. Regularne picie tej herbaty może całkowicie zniwelować migrenę.
Dawni zielarze nazywali krwawnik "zbawieniem na wszelkie choroby", gdyż jego właściwości oczyszczające krew pomagają w walce z przewlekłymi schorzeniami. Wystarczy spróbować.
Mało kto wie, że krwawnik ma bezpośredni wpływ na szpik kostny i stymuluje produkcję krwi. Pomaga przy chorobach szpiku kostnego, nawet przy zapaleniu szpiku. W połączeniu z kąpielami i masażami z nalewką jego leczenie jest bardzo skuteczne.
Krwawnik pomaga przy krwawieniu z płuc, a w połączeniu z korzeniem tataraku może wyleczyć nawet raka płuc. Korzeń tataraku należy żuć w ciągu dnia, a rano i wieczorem pić filiżankę herbaty z krwawnika. Herbata działa szybko przy krwawieniach żołądka, krwawiących hemoroidach, bólu żołądka i silnej zgadze. Podczas przeziębienia, bólów pleców i reumatyzmu herbata powinna być pita jak najcieplejsza. Reguluje funkcję nerek, łagodzi brak apetytu, wzdęcia, skurcze żołądka, zapalenia przewodu pokarmowego oraz wspiera pracę wątroby i gruczołów trawiennych, co zapewnia regularne wypróżnienia. Pomaga również przy zaburzeniach krążenia i skurczach naczyń, polecana jest przy anginie pectoris.
Swędzenie pochwy można łagodzić poprzez przemywanie i kąpiele nasiadowe. Na hemoroidy można przygotować maść z kwiatów krwawnika.
Przepis na herbatę: 1 łyżeczka krwawnika na 1/4 litra wody, zaparzyć i krótko parzyć.
Przepis na nalewkę: Butelkę napełnić kwiatami krwawnika zebranymi w słoneczny dzień, zalać alkoholem (38-40%). Pozostawić na 14 dni w słonecznym miejscu.
Przepis na maść: Rozpuścić 90 g niesolonego masła lub smalcu, dodać 15 g świeżych kwiatów krwawnika i 15 g liści malin. Całość zagotować, wymieszać i odstawić. Następnego dnia podgrzać i przefiltrować przez lnianą tkaninę do słoików. Przechowywać w lodówce.
Kąpiele nasiadowe: 100 g ziół moczyć przez noc w zimnej wodzie, następnie zagotować i dodać do kąpieli.
Źródło: Z książki "Zdrowie z Bożej Apteki", Porady i doświadczenia z leczniczymi roślinami, Maria Treben
Uwaga: Wszystkie właściwości są oparte na wiedzy medycyny ludowej i mają charakter informacyjny. Nie zastępują leczenia medycznego. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze konsultuj się z lekarzem.