Testosteron a kości u mężczyzn
Z wiekiem poziom testosteronu spada, co osłabia kości i sprawia, że stają się bardziej łamliwe. Spadek ten wynika częściowo z niższej produkcji testosteronu, ale głównie z wzrostu poziomu globuliny wiążącej hormony płciowe, czyli SHBG. Większość twojego testosteronu – około 98% – jest związana z białkiem zwanym SHBG. Wraz z wiekiem poziomy SHBG rosną i zaczynają "chwytac" te 2% wolnego testosteronu. Gdy testosteron jest związany z SHBG, nie może się połączyć ze specjalnymi receptorami androgenowymi tak, jak powinien. SHBG wiąże się nie tylko z testosteronem, ale także z innym hormonem zwanym estradiolem. Jeśli nie kontrolujesz poziomu SHBG, żadne ilości przepisanego testosteronu nie zapobiegną osłabieniu kości. W rzeczywistości nowe badanie przeglądowe siedmiu badań klinicznych wykazało, że terapia zastępcza testosteronem sama w sobie nie zwiększa gęstości kości.
3 sposoby na naturalne budowanie mocnych kości
-
Buduj kości poprzez obniżenie SHBG. Naturalne zwiększenie poziomu testosteronu pomoże ci budować mocne kości, ale jeszcze ważniejsze jest obniżenie SHBG. Problem pomaga rozwiązać naturalne zioło, pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica). Pokrzywa zawiera związek, który wiąże się z SHBG. Poprzez "zablokowanie" SHBG, pokrzywa uwalnia twój testosteron, dzięki czemu może on przyczyniać się do budowy kości. Pokrzywę można znaleźć w formie nalewek i kapsułek. Szukaj nalewek zawierających co najmniej 65% pokrzywy. W przypadku kapsułek upewnij się, że zawierają co najmniej 140 mg ekstraktu z korzenia, który jest bardziej skoncentrowany i zawiera specjalny związek redukujący SHBG.
-
Zwiększ wytrzymałość kości dzięki borowi. Ten minerał zwiększa wchłanianie wapnia przez organizm i pomaga mu utrzymać się w kościach. Bor jest również kluczowy dla absorpcji magnezu, kolejnego podstawowego składnika odżywczego, który pomaga kościom przyswajać wapń. Suplementy zawierające bor mogą zmniejszyć dzienną utratę wapnia i magnezu nawet o 50%. Zaleca się przyjmowanie 3 do 6 mg dziennie.
-
Utrzymuj więcej wapnia w kościach. Badania pokazują, że potrzebujesz witaminy K2, aby utrzymać wapń w kościach, gdzie jest potrzebny (a poza tętnicami). Wystarczająca ilość witaminy K2 może zmniejszyć ryzyko złamań kręgosłupa o 60%, wszystkich złamań poza kręgosłupem o 81% i złamań biodra o 77%. Dobre źródła pokarmowe witaminy K2 to żółtka jaj, surowe mleko, natto i mięso narządowe. Jeśli przyjmujesz suplementy, wybierz formę MK-7 witaminy K2. Zaleca się przyjmowanie 45 mcg do 90 mcg witaminy K2 dziennie.